Czy karmienie piersią zaburza wynik badania cytologicznego?

Mam 25 lat. Trzy razy miałam nieprawidłowy wynik cytologii (raz III grupa, w pozostałych bez określania grupy). Lekarz przepisywał mi wtedy leki na infekcje. Później zaszłam w ciążę. Lekarz stwierdził, że cytologię dopiero robiliśmy i nie ma potrzeby powtarzać. Teraz karmię piersią, więc powiedział mi, żebym przyszła po trzecim okresie. Czy karmienie piersią zaburza wynik badania cytologicznego? Boję się czekać pół roku na badanie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zdania na temat wykonywania badania cytologicznego w trakcie laktacji są podzielone. Jeśli nie czeka się z badaniem do odstawienia dziecka od piersi, to należy poinformować osobę wykonującą badanie, że materiał pochodzi od kobiety karmiącej - może być trudniejszy do interpretacji. Jednak jeśli Pani lekarz, znając wyniki poprzednich badań, ocenił, że nie ma pośpiechu - to proszę mu zaufać i spokojnie poczekać.

Pozdrawiam serdecznie!