Czy krwawienie w 3 tygodniu ciąży oznacza poronienie?

Witam. Dziś żona do mnie zadzwoniła i powiedziała mi że ma delikatne krwawienie, a jest w 3 tygodniu ciąży. Pojechała do swojego lekarza i powiedziała mu, co jest grane. Lekarz zrobił USG i powiedział jej że płód miał 11 mm i nie urósł od ostatniego badania, a miał robione tydzień temu. Kazał jej zrobić badania krwi i dopiero powie, czy jest coś nie tak. Czy mamy z żoną się obawiać, że doszło do poronienia? Czy będzie wszystko dobrze?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że ma Pan na myśli 3 miesiąc od zapłodnienia (zazwyczaj wiek ciążowy określamy w tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Długość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka (CRL) wskazuje na skończony 7 tydzień. W ciągu tygodnia wielkość ta rzeczywiście powinna się zmienić, w tym okresie zarodek rośnie ok. 1 mm dziennie. Bardzo ważna jest też czynność jego serca, która powinna być możliwa do uwidocznienia i wynosić ponad 100 uderzeń na minutę.

Delikatne krwawienia i plamienia we wczesnej ciąży są normalne i nie powinny powodować niepokoju, dopóki nie trwają dłużej niż 10 dni lub/i nie przekształcają się w obfite krwawienie.

Badanie poziomu beta HCG we krwi, najlepiej wykonane co najmniej dwukrotnie w odstępach dwudniowych, da nam wstępnie odpowiedź na pytanie, czy ciąży nie grozi poronienie. Nie jest to jednak badanie tak miarodajne jak USG, dlatego konieczna jest również kontrola ultrasonograficzna za tydzień lub dwa.

Pozdrawiam serdecznie!