Czy lipomastia musi być leczona operacyjnie czy też redukcja tkanki tłuszczowej wystarczy?

Witam! Mam pytanie odnośnie lipomastii. Czy lipomastia musi być leczona operacyjnie czy też redukcja tkanki tłuszczowej wystarczy? Ponieważ mecze się z tym już od dziecka , kiedyś mi to nie przeszkadzało lecz teraz jest to dla mnie bardzo wstydliwy problem. Mam 18lat 189cm wzrostu i 102kg. Z gory dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam!

Radziłbym konsultację endokrynologiczną ponieważ towarzyszy niektórym zespolom endokrynologicznym.
Ma pan spora nadwagę trzeba zadbać o prawidłową masę ciała. Po osiagnieciu powyższej jeśli kontrolne usg skutków pokaże że problem tkanki tłuszczowej w skutkach pozostał można leczyć zmiany lipoliza iniekcyjną

Lipomastia często zwana pseudoginekomastią wiąże się z otyłością u mężczyzn. Przyczyną jej powstawania najczęściej jest nieodpowiednia dieta i brak ruchu, Może być czasami mylona z ginekomastią prawdziwą, której przyczyną są zaburzenia hormonalne. Należy pamiętać, że leczenie w obydwu przypadkach jest inne, toteż konieczne jest właściwe jej rozpoznanie. Do tego służy badanie USG sutków. Zalecam wizytę u endokrynologa. Potwierdzenie lipomastii można leczyć poprzez wykonanie liposukcji, czyli odsysania tkanki tłuszczowej. Czasem powstały nadmiar skóry usuwa się chirurgicznie,
Pozdrawiam
Katarzyna Mudel