Czy mając zespolenie metalowe można korzystać z zabiegów UD, US oraz lampy bioptron?

Szanowni Państwo
Otrzymałam skierowanie na zabiegi UD LS i lampę bioptron na kolano ale mam zespolenie metalowe kości podudzia owa płytka metalowa jest blisko kolana, można powiedzieć, że w miejscu gdzie piszczel łączy się ze stawem kolanowym. Chodzi o to czy mając metal w nodze można korzystać z zabiegów UD, LS i lampa bioptron. Mój staw kolanowy nie pracuje prawidłowo, nie mogę w pełni zginać nogi, przez co nie mogę uklęknąć, ukucnąć i wielu innych czynności wykonywać. Noga boli a najbardziej kolano. Zdania fizjoterapeutów są podzielone odnośnie tych zabiegów, jedni uważają, że mając metal w nodze nie wolno z tych wyżej wymienionych zabiegów korzystać a inni, że można. Chciała bym, żeby wypowiedzieli się w tej sprawie specjaliści ortopedzi ponieważ nie chciała bym sobie zaszkodzić.. Będę czekała na odpowiedzi specjalistów. Edyta

Przy metalu w tkankach ultradźwięków oraz prądów się nie stosuje, gdyż może dojść do poparzenia. Bioptron oraz laser nie jest przeciwskazaniem. Lekarz operujący powinien określić dopuszczalny kąt zgięcia kolana, gdyż blaszka może blokować ruchomość. Podstawowym i najważniejszym elementem fizjoterapii jest utrzymanie ruchomości oraz powolne zwiększanie zakresu za pomocą ćwiczeń. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki