Czy mogę jeść zupę po tym zabiegu?

Po wycięciu woreczka żółciowego tydzień temu czy można zjeść zupę pieczarkowa

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po usunięciu woreczka żółciowego konieczne jest trzymanie diety lekkostrawnej, eliminującej pewne produkty, które mogą być ciężkostrawne lub wzdymające. Wśród nich wymienić można m.in. warzywa strączkowe, potrawy smażone, tłuste mięsa, przetworzone produkty, takie jak wędliny czy kiełbasy, a także tłusty nabiał.

Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-po-operacji-woreczka-zolciowego.

Dieta taka może trwać nawet kilka miesięcy, zanim pacjent będzie mógł wrócić do spożywania produktów wyeliminowanych na czas rekonwalescencji po zabiegu wycięcia woreczka żółciowego. W tym czasie lepiej zrezygnować ze spożywania grzybów, które uznaje się za produkty ciężkostrawne. Kategorycznie zakazane jest spożywanie dań, w tym także i zup, zabielanych tłustymi śmietanami.

Jeśli zupa jest na delikatnym bulionie warzywnym z dodatkiem gotowanych pieczarek, to za kilka tygodni może Pani spożyć niewielkie ilości potrawy, natomiast w najbliższym czasie lepiej unikać grzybów, zup zabielanych czy gotowanych na wywarach z tłustych mięs.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-lekkostrawna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.