Czy mogę podawać dziecku kaszkę do mleka?

Witam. Nasze dziecko ma 3 miesiące zjada 120 ml mleka co 3 godziny i wydaje mi się że się nie najada. Czy można dodawać mu kaszkę do mleka?

Redakcja abcZdrowie

Witam, to zależy. Często rodzice mylnie odczytują sygnały dawane przez dziecko i dość pochopnie wyciągają wnioski. Jeśli dziecko faktycznie się nie najada, być może wystarczy zmniejszyć odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi porcjami mleka i obserwować, jak reaguje na to dziecko. Dotychczas sądzono, że przy metodzie karmienia mieszanką mlekozastępczą należy zachowywać 3 lub 4 godziny przerwy. Obecnie coraz częściej położne i lekarze sugerują karmienie na żądanie – tak jak w przypadku karmienia piersią. Wskazaniem do zagęszczania mleka modyfikowanego kleikiem albo kaszką jest słabe przybieranie dziecka na wadze i inne. O tym jednak powinien decydować pediatra, ponieważ wprowadzenie kleiku jest już uznawane za rozszerzanie diety. W trzecim miesiącu życia układ pokarmowy dziecka może nie być na to gotowy. Według zaleceń WHO pokarmy inne niż mleko powinny być podawane najwcześniej po 17. tygodniu życia dziecka. Więcej o diecie niemowlaka pod tym adresem, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac. Proszę pamiętać, że są różne rodzaje mieszanek mlekozastępczych dostępnych na rynku – również już wzbogacone o kleik, a dokładną instrukcję ich przyrządzania można znaleźć na opakowaniu. O rodzajach mleka modyfikowanego przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-mleko-dla-niemowlat. Zanim podejmą Państwo decyzję odnośnie wprowadzenia zmian w żywieniu dziecka, sugeruję konsultacje z pediatrą, który oceni stosowność takiego działania. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.