Czy mogę rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego bez konsultacji z lekarzem?

Dzień dobry. Planujemy z mężem ciążę. Czy mogę rozpoczac przyjmowanie kwasu foliowego bez konsultacji z lekarzem? Nie choruję na żadne przewlekle choroby, nie przyjmuję innych lekarstw.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście może Pani sama rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego podczas starań o ciążę. Dzienna dawka to 0,4 mg kwasu foliowego. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy.

Warto jednak rozważyć wizytę u ginekologa, aby nie tylko skonsultować przyjmowanie kwasu foliowego, ale również aby wykluczyć wszelkie problemy ginekologiczne, które mogłyby wpływać na przebieg ciąży.

Podczas takiej wizyty ginekolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski dotyczący przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz przebytych szczepień. Zapyta również o to, czy cykle miesiączkowe są u Pani regularne, a także – w przypadku, gdy kobieta posiada już dzieci – o poprzednie ciąże i porody.

W razie potrzeby wykona bądź zleci badania ginekologiczne. Proszę więc rozważyć opcję wizyty, zanim zajdzie Pani w ciążę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.