Czy mogę stosować w tej sytuacji Sylimarol?

Stosuję lek Mirtor, który powoduje u mnie bezobjawowe podniesienie enzymów wątrobowych ALT i AST do około 70 (USG prawidłowe) . Czy mogę podczas jego stosowania, użyć wspomagająco na wątrobę leku Sylimarol lub jakiegoś innego ? Czy trzeba poczekać na zakończenie stosowania mirtor ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety możliwe jest działanie hepatotoksyczne leków przeciwdepresyjnych – w tym także mirtazapiny, substancji czynnej leku Mirtor. Niekiedy trudno jednak ustalić powiązanie pomiędzy wprowadzonym leczeniem, a pogorszeniem parametrów czynności narządów takich jak wątroba czy trzustka. Bywa jednak, że mają związek z zastosowaną dawką leku. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antydepresantow.

Ponieważ nie wspomina Pani, w jakim celu przepisany został lek Mirtor i na jak długo, trudno powiedzieć, czy należy dodatkowo wprowadzić inne leki. Sylimarol i inne leki bez recepty wspomagające pracę wątroby mogą być wskazane, ale wątpliwe jest, by przyniosły szybki efekt.

W sytuacji gdy zmieniają się parametry wątroby, należy skonsultować się z lekarzem i omówić z nim zarówno kontynuację dotychczasowego leczenia w takiej samej formie, jak i ewentualne dalsze działania terapeutyczne.

Zachęcam do zapoznania się również z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/co-jesc-by-wzmocnic-watrobe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.