Czy mogło dojść do samoistnego poronienia?

16.06 urodziłam córeczkę 1 miesiączkę dostałam 25 lipca, następnie miesiączka nie wystąpiła w sierpniu we wrześniu i październiku była regularna i bardzo obfita, a w listopadzie spóźniła się tydzień pojawiła się 17. Była obfita i ze skrzepami i trwała 14 dni. Brzuch mnie delikatnie bolał, ale tak jak podczas zwykłej miesiączki. Po zakończeniu miesiączki zgłosiłam się do mojego lekarza na badanie kontrolne. Lekarz na wizycie stwierdził, że prawdopodobnie mogło być to poronienie, aczkolwiek nie jest pewny, ponieważ macica jest czysta.
Testy wychodziły negatywnie, aczkolwiek zaistniała sytuacja w której mogło dojść do zapłodnienia. Jeśli Nie było to poronienie to czym mogła być spowodowana taka miesiączka? Jeśli to było poronienie to kiedy mogę spodziewać się następnej miesiączki?
Vika

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli testy ciążowe czy badania bHCG z krwi nie wykazały ciąży, to raczej nie było to poronienie. Obfitość miesiączki może się wiązać z jej opóźnieniem - błona śluzowa macicy urosła grubsza niż w normalnym cyklu, pod wpływem dłużej się utrzymującego i wyższego poziomu hormonów. To wszystko mogą być jeszcze konsekwencje dochodzenia do równowagi hormonalnej po ciąży. Myślę, że z czasem miesiączka powinna się uregulować, zarówno co do daty jak i intensywności. Trudno powiedzieć, kiedy teraz wystąpi, aczkolwiek może jej Pani oczekiwać w normalnym terminie, właściwym dla długości swojego cyklu płciowego. Jeśli taka sytuacja będzie się jednak powtarzać w kolejnych cyklach powinna Pani poszukać pomocy u ginekologa, który może zdecydować się na sprawdzenie poziomów hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!