Czy mój 22-miesięczny synek może mieć autyzm?

Witam, jestem mamą 22-miesięcznego synka. Niepokoi mnie jego zachowanie z tego względu, że nie potrafi się często cieszyć z zabawy, nawet, gdy bawi się sam widzę w nim niepokój. Gdy zaczyna się złościć np. z tego że autko nie jedzie tak jak trzeba albo że nie potrafi się bawić np. 3 autkami naraz to nerwowo rzuca je o ziemię i zaczyna od razu jęczeć, nie potrafi się dzielić zabawkami. Nie mówi nawet pojedynczych słów typu mama, tata itp. Wydaje tylko dźwięki typy "bla", "mła", "nini", tego typu przeważnie, jęczy i krzyczy tylko. Gdy miał 15 miesięcy i coś mu się zabraniało, to zaczynał stukać głową o różne rzeczy typu podłoga, ściany, teraz tego nie robi już. Gdy miał 19 miesięcy zaczęłam chodzić z synem do alergologa, ponieważ wysypywało go na twarzy plamami, dostawał wiele środków na alergię, ale żaden nie skutkował, więc zwróciłam się do pediatry z pytaniem, czy to może być na tle nerwowym i od czasu, gdy przepisał coś na uspokojenie wysypka minęła jak ręką odjął. Teraz pozostało tylko jęczenie lub darcie się. Mój syn nie okazuje uczuć za bardzo, raczej bardziej tuli się do misiów. Gdy pokazuje, że czegoś chce, a ja siedzę, to podchodzi i zaczyna mnie pchać, gdy już wstanę to ciągnie mnie za rękę, a kiedy w końcu jesteśmy przy tym miejscu to zaczyna jęczeć. Bardzo często zaczyna się kręcić, ale tylko w jedną stronę i bardzo często, gdy jest już senny, to kładzie się na podłodze.

Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc i odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zachowanie Pani synka jest niepokojące i dlatego wskazana jest wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego i neurologopedy. Psycholog wyjaśni, po przeprowadzonej obserwacji i wywiadzie, jak należy postępować w sytuacjach trudnych np. jęczenie w miejscach publicznych, kręcenie się w kółko itp. oraz jeśli uzna, że jest taka potrzeba, skieruje do psychiatry w celu potwierdzenia lub wykluczenia autyzmu. Neurologopeda zdiagnozuje możliwości aparatu artykulacyjnego dziecka i rozpocznie terapię mowy.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Powinna Pani skonsultować zachowanie synka z psychologiem, który oceni jego rozwój i da Pani wskazówki jak konkretnie z nim postępować.
Z pozdrowieniami AM