Czy mój mąż jest chory na kleptomanię?

czy mój maż jest chory na kleptomanie kłamie, oszukuje, a nawet kradnie wymyśla niestwożone historie,że to kupił albo było nie potrzebne po czym dzwoni do mnie pracodawca i twierdzi że mąż to ukradł. Rozmowa nie pomaga twierdzi że wymyślam,czesto upija się dużo by opowiadać jest tego więcej ma problem ze sobą wypomina mi różne rzeczy z przeszłości,nie sypiamy ze sobą bo czuje wstret do tego co robi i oszukuje mnie i dzieci proszę o pomoc i poradę bo sama nie wiem jak to zrobić Agnieszka

Osoby dotknięte kleptomanią działają spontanicznie, pod wpływem impulsu czy wręcz przymusu, a wartość przywłaszczonych przedmiotów nie ma dla nich żadnego znaczenia. Kradną rzeczy, które do niczego nie są im potrzebne i których kupienie nie przekraczałoby ich możliwości finansowych. Nie kradną dla własnych korzyści. Zazwyczaj ukradzione przedmioty albo zwyczajnie wyrzucają, np. do kosza przed sklepem, w którym dokonali kradzieży albo komuś oddają, np. znajomym.
Jeżeli taka relacja jest dla Pani i dzieci zagrożeniem to tylko terapia męża może tu pomóc. Powinien na początek pójść na terapię alkoholową a dopiero później na psychiczną.
Jeżeli mieszka Pani koło Łomży to polecam http://osrodektrzezwosc.pl/
Pozdrawiam

Bardziej tu widzę chorobę alkoholową niż kleptomanię. Kłamanie, oszustwa towarzyszą postępującemu nałogowi. Czy mąż chce się leczyć? Bo tu jego motywacja jest najważniejsza. Pani może jedynie obstawać przy tym, że powinien podjąć terapię uzależnienia, ale najważniejsze co może Pani zrobić to chronić siebie i dzieci. Czasem wymaga to odseparowania od osoby z nałogiem.
Pozdrawiam serdecznie.

Pani Agnieszko,

najwyraźniej mąż ma problemy, z którymi sobie sam nie radzi – ewidentnie potrzebna jest mu pomoc specjalisty, psychologa. Pytanie tylko, czy mąż wyrazi chęć skorzystania z pomocy.

Bez względu na jego decyzję, Pani ma prawo zadbać o siebie i dzieci. Zachowanie męża z pewnością bardzo wpływa na całą rodzinę, ma Pani prawo podjąć decyzje, które ochronią Panią i dzieci przed zgubnymi skutkami działań małżonka. Zachęcam do spotkania z psychologiem, omówienia sytuacji domu, sprawdzenia jakie ma Pani możliwości skorzystania z wsparcia z zewnątrz, a także własne zasoby (których może Pani nie dostrzegać żyjąc w stresie), które mogą Pani pomóc poradzić sobie z wyjściem z tej trudnej sytuacji.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel