Czy moja antykoncepcja jest dalej zachowana?

Dzień dobry. Stosuje tabletki Vibin. Ostatnio połączyłam dwa opakowania. W przy końcówce drugiego(3 tydzień) omyłkowo wzięłam dwie tabletki. Brakującą dobrałam z zapasowego blistra. Czy moje zabezpieczenie nie uległo obniżeniu? Poprzez połączone opakowania i nadprogramową tabletkę? Właśnie rozpoczęłam 7 dniową przerwę. Po której zamierzam rozpocząć kolejne opakowanie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowanie antykoncepcji w sposób ciągły jest czasem zalecane w celach leczniczych albo pacjentki chcą uniknąć krwawienia z odstawienia w konkretnym terminie. Skuteczność antykoncepcji przez to nie ulega obniżeniu. W pytaniu pisze Pani, że poza przyjęciem dwóch opakowań antykoncepcji w sposób ciągły, pominięta została jedna tabletka z 3 tygodnia. Niemniej jednak miała Pani możliwość przyjęcia jej z zapasowego blistra. W obecnej sytuacji nie ma powodów do zmartwień, ponieważ ciągłość przyjmowania leku została zachowana. Jeśli nie przyjęłaby Pani ominiętej tabletki w ciągu 4 godzin, to faktycznie można byłoby mieć obawy co do utrzymania zabezpieczenia przed ciążą.

Oczywiście w tym momencie należy czekać na pojawienie się krwawienia z odstawienia, które powinno raczej wystąpić w terminie. Gdy pojawi się, tak jak Pani tego oczekuje, to najpewniej jest wszystko w porządku. Jeśli natomiast krwawienia nie będzie, to należy wykonać test ciążowy. Ujemny może oznaczać to, że ma Pani zaburzenia hormonalne wywołane wydłużonym, ciągłym stosowaniem

antykoncepcji. Zachęcamy zatem do obserwacji sytuacji i ewentualnie podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.