Czy moje dziecko może być chore na ADHD?

Witam! Mój 8-letni synek ma problemy z koncentracją i wielkimi pokładami energii. Cały czas jest w ruchu. W szkole chce wszystko zrobić szybko, a za tym idzie jego niedokładność. Przeszkadza w lekcjach, bo wiecznie ma coś do powiedzenia. Zamiast chodzić to biega. Nudzi go wiele rzeczy. Zawsze robi to co inni, nie posiada własnej osobowości, nie robi tego, co chce, tylko naśladuje inne dzieci i nie jest ważne, czy robią coś złego, czy dobrego. Używa słów, których znaczenia nie zna, bo inni tak mówią. Nie koncentruje się na lekcjach, chociaż ma dobre oceny, ale jego zachowanie jest okropne. Nie wiemy z mężem, jak mu pomóc. Za każdym razem rozmawiamy i tłumaczymy mu jak ma postępować i co zrobił źle, ale nie przynosi to efektów. Problem trwa już od 2 lat. Myśleliśmy, że to minie, ale problem się pogłębia. Gdzie mamy szukać pomocy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang: Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest schorzeniem, które może dotykać około 8% dzieci w wieku 6-9 lat.
Wśród objawów warto zwrócić uwagę na kilka płaszczyzn zaburzenia: strefa ruchowa (niepokój ruchowy, niemożność usiedzenia w miejscu, bieganie/chodzenie bez celu, podrywanie się z miejsca, zwiększona szybkość/zmienność ruchów), strefa emocjonalna (bardzo żywe reakcje emocjonalne, wybuchy złości, impulsywność działania) oraz objawy wynikające z trudności w skupieniu uwagi.

Bardzo ważne, aby zgłosić się z dzieckiem do psychologa (może być to psycholog szkolny) lub psychiatry dzieci i młodzieży.
Diagnostyka ADHD wymaga wykluczenia wielu innych schorzeń (także somatycznych), które mogą dawać podobne objawy do ADHD. Wymagane mogą być konsultacje pediatryczna, czy też neurologa dziecięcego.
Zachęcam do szybkich działań, aby móc podjąć ewentualne działania terapeutyczne i nauczyć radzić sobie z chorobą.

Pozdrawiam serdecznie!