Czy można samemu pozbyć się tego kaszaka?

Witam, na płatku lewego ucha mam prawdopodobnie małego kaszaka czytałem że z takimi kaszakami można sobie samemu poradzić bez wizyty u lekarza. Co w takim razie zrobić. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kaszak to łagodna zmiana – cysta naskórkowa, która pojawia się nieopodal gruczołów łojowych lub mieszków włosowych. Jego wnętrze to maź zawierająca naskórek, pot, czasem nawet mieszki włosowe. Choć to torbiel łatwa do rozpoznania i rzadko prowadząca do zezłośliwienia, to jednak nie zaleca się usuwania go domowymi metodami. W gabinecie dermatologicznym małe zmiany mogą być leczone za pomocą drenażu lub nakłucia i usunięcia zawartości cysty, w niektórych sytuacjach konieczna jest jednak antybiotykoterapia czy usunięcie chirurgiczne zmiany z marginesem zdrowej tkanki. Odsyłam do artykułu, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/kaszak.

Jeśli jest Pan zdecydowany, a przede wszystkim pewny co do charakteru torbieli, to można spróbować usunąć ją właśnie za pomocą igły – po nakłuciu należy wycisnąć zawartość. Zabieg wymaga sterylności i odkażenia zarówno igły, jak i torbieli łojowej. Mimo to ta metoda, choć nierzadko stosowana w domowym zaciszu, niestety niesie za sobą ryzyko nadkażenia bakteryjnego, a także powstania blizn i stanów zapalnych. Proszę zapoznać się z informacjami tu zawartymi: https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-kaszakow.

Mniej inwazyjna i na pewno pozbawiona ryzyka metoda to przykładanie do zmiany opatrunku nasączonego wywarem ze skrzypu polnego oraz smarowanie kaszaka maścią o działaniu wysuszającym, np. maścią cynkową. Proszę jednak pamiętać, że nieumiejętnie potraktowany kaszak może nawracać, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa lub – w przypadku małej torbieli – pozostawienie go w spokoju w nadziei, że zmiana sama się cofnie, co jest możliwe. Być może zechce Pan przeczytać również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kaszaki-na-twarzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.