Czy można samemu pozbyć się tego kaszaka?

Witam, na płatku lewego ucha mam prawdopodobnie małego kaszaka czytałem że z takimi kaszakami można sobie samemu poradzić bez wizyty u lekarza. Co w takim razie zrobić. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Refundacja leków na łuszczycę

Łuszczyca to schorzenie skóry. Wymaga ona specjalistycznego leczenia. Jakie leki przyjmować przy łuszczycy? Czy są one refundowane? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o kosztach leczenia łuszczycy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kaszak to łagodna zmiana – cysta naskórkowa, która pojawia się nieopodal gruczołów łojowych lub mieszków włosowych. Jego wnętrze to maź zawierająca naskórek, pot, czasem nawet mieszki włosowe. Choć to torbiel łatwa do rozpoznania i rzadko prowadząca do zezłośliwienia, to jednak nie zaleca się usuwania go domowymi metodami. W gabinecie dermatologicznym małe zmiany mogą być leczone za pomocą drenażu lub nakłucia i usunięcia zawartości cysty, w niektórych sytuacjach konieczna jest jednak antybiotykoterapia czy usunięcie chirurgiczne zmiany z marginesem zdrowej tkanki. Odsyłam do artykułu, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/kaszak.

Jeśli jest Pan zdecydowany, a przede wszystkim pewny co do charakteru torbieli, to można spróbować usunąć ją właśnie za pomocą igły – po nakłuciu należy wycisnąć zawartość. Zabieg wymaga sterylności i odkażenia zarówno igły, jak i torbieli łojowej. Mimo to ta metoda, choć nierzadko stosowana w domowym zaciszu, niestety niesie za sobą ryzyko nadkażenia bakteryjnego, a także powstania blizn i stanów zapalnych. Proszę zapoznać się z informacjami tu zawartymi: https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-kaszakow.

Mniej inwazyjna i na pewno pozbawiona ryzyka metoda to przykładanie do zmiany opatrunku nasączonego wywarem ze skrzypu polnego oraz smarowanie kaszaka maścią o działaniu wysuszającym, np. maścią cynkową. Proszę jednak pamiętać, że nieumiejętnie potraktowany kaszak może nawracać, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa lub – w przypadku małej torbieli – pozostawienie go w spokoju w nadziei, że zmiana sama się cofnie, co jest możliwe. Być może zechce Pan przeczytać również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kaszaki-na-twarzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty