Co zrobić z tym kaszakiem pod pachą?

Witam , rok temu 3 lekarzy zdiagnozowało u mnie małego kaszaka pod pachą . Każdy z nich stwierdził , ze może on trochę urosnąć , Lecz jak nie przeszkadza można na razie zostawić . Fakt mój kaszak urósł do Ok 5 mm , ale dzisiaj pierwszy raz poczułam ból w tym miejscu i się trochę zdziwiłam podczas dotyku . Ma już z 1,5 cm i wycieka z niego biała ropa lub żółta . Przy dotyku bardzo mocno - tak jak bym wyściskała pryszcza - i o bardzo nieprzyjemnym zapachu . Trochę się wystraszyłam . Problem w tym , ze nie wiem co z tym zrobic . Mieszkam w Irlandii i do Polski planuje lecieć za Ok 2 miesiące . Czy mam to wyduszać ? Czy brać jakieś leki przeciwzapalne ? Czy to może się zamienić w coś poważnego ? Bede wdzięczna za jakiekolwiek instrukcje . Z góry dziekuje .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kaszak czyli inaczej torbiel zastoinowa to łagodna zmiana skórna, która powstaje najczęściej w okolicy mieszka włosowego. Kaszak powstaje najczęściej wskutek zaczopowania gruczołu łojowego. Początkowo zmiana wygląda jak kilkumilimetrowy guzek o żółtawym zabarwieniu. Nieleczona zwiększa się do kilku lub kilkunastu centymetrów. Sytuacja, którą Pani opisuje może wskazywać, że doszło do nadkażenia kaszaka, zwłaszcza, że znajduje się w miejscu, w którym łatwo o otarcie, a w konsekwencji pęknięcie. Ponadto, jak Pani pisze kaszak, jest już wiekszego rozmiaru, przez co mogła go Pan urażać. Wyciekająca ropa może świadczyć o rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Lekarz najpewniej zaleciłby usunięcie zmiany zanim dojdzie do powiększenia jej rozmiarów, zakażenia skóry i przykrych powikłań. W tym momencie niewskazane jest wyduszanie, które raczej pogorszy stan. Dobrze byłoby dolegliwość skonsultować podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, zaleci on najpewniej środki przeciwzapalne. Może Pani rozważyć zastosowanie maści cynkowej lub ze skrzypu polnego, które zawierają kwas krzemowy mający działanie wyciągające. Proszę od konsultacji z lekarzem uzależnić przyspieszony powrót do domu, wszystko wskazuje na to, że przy najbliższej możliwej okazji wskazane będzie usunięcie zmiany. W poniższych artykułach przeczyta Pani wypowiedzi specjalistów oraz znajdzie szczegółowe informacje o zabiegu usunięcia kaszaka. Życzymy zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-kaszakow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kaszak-w-okolicy-pachwiny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.