Co zrobić z tym guzkiem na skórze?

1 rok temu byłem na USG małego guzka pod skórą, lekarz powiedział że to kaszak i dopóki nie zacznie mi przeszkadzać nie ma potrzeb do usunięcia. Minął rok jestem zapisany na zabieg wycięcia kaszak urósł ma jakiś 1 cm. Do zabiegu zostały 2 tygodnie, a dzisiaj zauważyłem że pękł i wypływa z niego biała wydzielina. Co powinienem zrobić, bo 2 tygodnie to jeszcze trochę czasu a się niepokoje.

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z Pańskim lekarzem prowadzącym, dermatologiem lub chirurgiem. Kaszaki to podskórne cysty, które mają głównie charakter niezłośliwy. Najczęściej umiejscawiają się na szyi, karku czy głowie. W Pańskim przypadku na moment wizyty u lekarza w ubiegłym roku zapewne nie było potrzeby usuwania tej zmiany ze skóry. Niemniej jednak opisuje Pan, że kaszak urósł i doszło do jego pęknięcia. Z tego też powodu konieczna jest w miarę szybka wizyta u lekarza, aby ocenić, czy nie będzie konieczne założenie szwów chirurgicznych, a przede wszystkim zastosowania leczenia antybiotykiem lub środkami zapobiegającymi zakażeniu. W przypadku gdy utrudniony jest dostęp do lekarza można skorzystać z teleporady, dzięki której już na tym etapie możliwe będzie ocenienie sytuacji oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/kaszak, https://portal.abczdrowie.pl/kaszaki, https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-kaszakow. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.