Jak zapobiec takim zmianom na twarzy?

Witam, dzisiaj usunięto mi cystę z twarzy. Początkowo cysta ta miała być kaszakiem, po zabiegu chirurg stwierdził że był to ganglion. W przeszłości miałem już dwie podobne zmiany również na twarzy, jedną wchłonęła się samoistnie po ok pół roku, drugą dermatolog przekuł ki igłą i wycisnął. Moje pytanie brzmi w jaki sposób mogę zapobiegać powstawaniu kolejnych takich zmian na twarzy? Chirurg na tak postawione pytanie rozłożył ręce i stwierdził że mam tendencję do takich zmian i nic nie mogę zrobić by uniknąć następnych

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gangliony to torbiele wypełnione mazią stawową, stąd też najczęściej pojawiają się w okolicach stawów – np. na nadgarstku. Faktem jednak jest, że tak do końca przyczyna powstawania ganglionów nie została odkryta, choć na pewno nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o nadprodukcji płynu stawowego. Gangliony powstają w wyniku przeciążeń i wówczas można uniknąć tego defektu, oszczędzając staw, który jest nadmiernie obciążany (np. wskutek pracy na komputerze, gry w tenisa itd.). Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-ganglionow-co-to-jest-przyczyny-objawy-usuwanie.

Poza nadmiernym przeciążaniem stawów, źródłem powstawania ganglionów są stany zapalne – mięśni, ścięgien czy stawów. W przypadku ganglionów pojawiających się w innych miejscach, gdzie są tkanki miękkie, nie sposób jednoznacznie wskazać ich przyczyny.

Sugeruję konsultacje chirurgiczne bądź badanie histopatologiczne w celu upewnienia się co do etiologii zmian na twarzy – zazwyczaj na skórze twarzy, z uwagi na obecność mieszków włosowych, pojawiają się kaszaki.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to o torbieli łojowej i sposobach na minimalizowanie ryzyka jej nawrotu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kaszaki-na-twarzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.