Jak postępować z takim przebarwieniem na twarzy?

Pisze w sprawie przebarwienia na twarzy. Ponad dwa miesiące temu doznałem otarcia skóry na twarzy i nogach (rana prawie wcale nie krwawiła). Rana dość szybko się zagoiła lecz zostały przebarwienie na skórze o kolorze jasno-różowym nie jest ono szczególnie widoczne. Prosiłbym o udzielenie odpowiedzi czy tego typu przebarwienie mogą zniknąć samoistnie po czasie jeśli tak ile może to trwać lub czy jest konieczne podjęcie jakiś środków.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przebarwienia skóry to częsty problem estetyczny, który może powstać na skutek urazów mechanicznych, nadmiernej ekspozycji na słońce, trądziku lub stanów zapalnych. Zdarza się, iż niektóre ze zmian znikają samoistnie. Czasem jednak konieczna jest odpowiednia pielęgnacja oraz zabiegi estetyczne, które poprawią wygląd skóry.

Wspomina Pan, że od urazu minęły dwa miesiące, a przebarwienia nadal są. Niestety ciężko jest określić, czy zmiany znikną bez żadnej ingerencji. Zazwyczaj potrzeba na to kilku miesięcy. Jeśli po tym czasie przebarwienia nadal będą, to najprawdopodobniej trzeba interweniować. W pierwszej kolejności można spróbować domowych sposobów opisanych w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-przebarwienia-co-warto-wiedziec.

Jeśli nie pomogą, to warto udać się do kosmetologa bądź dermatologa, który sprawdzi stan cery i obejrzy przebarwienia. Wówczas specjalista będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie. W tym celu stosuje się kremy rozjaśniające, peelingi medyczne, zabiegi z wykorzystaniem kwasów lub zabiegi laserowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.