Czy możńa wyleczyć niedowidzenie lewego oka?

Dzien dobry,syn ma obecnie 7 lat,w wieku 6 zdiagnozowano u niego niedowidzenie oka lewego. Okulary nosi o'mocy' 5 i 3 (sa o jeden'plus'mniejsze,niz faktyczna wada 6 i 4 ).Mial naswietlanie oka niedowidzacego. Nastapila poprawa , na specjalistycznej tablicy widzial nawet do 4 rzedow Zaslonke powinnien nosic ( wg zalecen ) godzine dziennie,jednak nie zawsze nam sie to udaje.Mam wrazenie, ze od kilku dni oko lewe mu ucieka do srodka. Czy jest jeszczce szansa,ze troche to mu sie polepszy ?

Dzień dobry,
Niedowidzenie jest wynikiem nieskorygowanej wady wzroku. Pewne zmiany są już niestety nieodwracalne. Na tym etapie ważne są regularne kontrole okulistyczne i bezwzględne przestrzeganie zaleceń okulisty, czyli noszenie korekcji okularowej i zasłanianie oka lepiej widzącego na czas określony na ostatniej wizycie. Ćwiczenia pleoptyczne ("naświetlanie") jeśli są wskazane przez okulistę badającego, również wspomagają widzenie i warto je wykonywać. Natomiast trudno dokładnie przewidzieć, jak oko będzie widziało w przyszłości. Trzeba pamiętać, że być może część zalecanych teraz czynności wypłynie jedynie na utrzymanie stanu bieżącego, czyli sprawi, że niedowidzenie się nie pogłębi i to też jest sukces.
Mało które dziecko chętnie poddaje się takim zaleceniom, ale prawie każde w przyszłości tego żałuje, a czesto ma również pretensje do rodziców, że nie dość skutecznie tego egzekwowali. Pewne zawody wiążą się ze spełnieniem kryteriów wzrokowych dotyczących minimalnej ostrości wzroku i widzenia obuocznego. Teraz dla dziecka ma znaczenie "uciążliwość" zasłaniania oka, ale w przyszłości może się okazać, że przez zaniedbane niedowidzenie nie może być np. policjantem, żołnierzem czy kierowcą.
Pozdrawiam Bartłomiej Kałużny.