Szczepienia przeciwko WZW C

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Zwłóknienie wątroby jest skutkiem występowania przewlekłych chorób oraz uszkodzenia tego ważnego narządu. Taki stan może być spowodowany przede wszystkim przez takie czynniki, jak: wirusy hepatotropowe, czynniki toksyczne, jak alkohol, leki, a także choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia metaboliczne.

Podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej można jak najbardziej wykryć zmiany wskazujące na zwłóknienie wątroby. Należy jednak podkreślić, że dokładność zależy od precyzyjności lekarza specjalisty oraz jakości sprzętu.

Jednakże, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z procesem włóknienia wątroby należałoby wykonać biopsję. Tylko taka diagnostyka może potwierdzić lub wykluczyć dane schorzenie.

Warto zaznaczyć, że w pierwszych fazach choroby można częściowo zapanować nad zmianami zachodzącymi w wątrobie i dążyć do efektu cofania się włóknienia.

Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem gastrologiem lub hepatologiem. Specjalista w przypadku odpowiednich wskazań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce lub postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wloknienie-watroby

https://portal.abczdrowie.pl/marskosc-watroby

https://portal.abczdrowie.pl/usg-watroby-wskazania-przygotowanie-wyniki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty