Czy można zmieniać lekarza prowadzącego ciążę?

Witam Ile razy można zmienić lekarza prowadzącego ciążę, niestety wyprowadzam się i muszę zmienić na trzeciego lekarza a niewiem czy mogę

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie ma określonego limitu dotyczącego możliwości zmiany lekarza prowadzącego ciążę. W związku z tym może Pani zmieniać ginekologa prowadzącego dowolną ilość razy, choć dla utrzymania ciągłości badań i ewentualnego leczenia lepiej tego nie nadużywać.

Zmiana miejsca zamieszkania jest zrozumiałym argumentem i jeśli nie jest to zaawansowana ciąża, to zapewne nie będzie większego problemu ze zmianą lekarza prowadzącego. Zmiana lekarza możliwa jest na każdym etapie ciąży. Należy jednak pamiętać, aby posiadać dotychczasowe wyniki badań oraz ewentualne zalecenia od poprzednich specjalistów.

Ginekolog prowadzący ciążę musi dobrze znać stan zdrowia swojej pacjentki oraz jej dziecka – wówczas jest w stanie szybciej dostrzec możliwe nieprawidłowości. Dobrze więc, kiedy jeden lekarz prowadzi ciążę od początku do końca, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Podobne pytanie znajduje się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-jakiego-momentu-ciazy-mozna-zmienic-lekarza-prowadzacego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.