Czy muszę wykonać badanie krzywej cukrowej w ciąży?

Witam, mam już dawno zdiagnozowana insulinoopornosc, obecnie jestem w ciąży i ginekolog zaleca badanie krzywej cukrowej, problem polega na tym, że nie chciałabym tego robić, gdyż po ostatnim badaniu nie było ze mną kontaktu 2 dni, położyłam się spać i obudzilam się 48h później. Obawiam się o zdrowie swoje i synka, obecne badania glukozy naczczo są dobre, czuję się też bardzo dobrze, proszę o poradę czy badanie krzywej cukrowej jest bezpieczne i czy jest konieczność wykonania ww. badania. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do ponownej konsultacji z lekarzem ginekologiem, który prowadzi Pani ciążę. Jako że zgłasza Pani dolegliwości w postaci nadmiernej senności po podaniu glukozy, należy rozważyć czy większą korzyścią będzie wykonanie badania czy też jego zaniechanie. Zapewne ciąża jest czasem wyjątkowym dla kobiecego organizmu i mogą pojawić się w jego trakcie różne dolegliwości. W tym także senność. Podanie takiej ilości glukozy może dodatkowo ją potęgować. Dodatkowo możliwe są silniejsze mdłości czy nawet wymioty. Niemniej jednak diagnostyka cukrzycy ciążowej wydaje się być konieczna. Ważne jest, aby pamiętać, że wcześnie wykryta cukrzyca ciążowa może być odpowiednio leczona i jej skutki zarówno dla Pani, jak i dziecka będą minimalne. Dlatego też rozmowa z lekarzem prowadzącym o skutkach ubocznych tego testu może rozwiać Pani wątpliwości.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

https://portal.abczdrowie.pl/badania-prenatalne-plodu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.