Czy nie mam okresu przez karmienie piersią?

Karmię piersią 2,5 rocznego synka. Niedawno wróciła mi miesiączka - miałam jedną, o obfitości takiej samej jak kiedyś, po czym już następnej nie dostałam. Dziś mam 39 dzień cyklu, w przeszłości moje cykle trwały około 30 dni. Robiłam test ciążowy, był negatywny. Czy możliwe żeby miesiączka znów mi się zatrzymała ze względu na karmienie czy może być inna przyczyna? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas karmienia piersią miesiączki mogą być nieregularne. Często zdarza się, że menstruacja powraca pod koniec okresu karmienia, kiedy dziecko rzadziej ssie pierś. Bywa jednak i tak, że okres przychodzi wcześniej i nie ma w tym nic niepokojącego. Jedna i druga sytuacja jest bowiem normą.

Dla pewności może Pani powtórzyć test, a jeśli miesiączka nadal się nie pojawi udać się do ginekologa w celu konsultacji. Dobrze byłoby wykluczyć inne możliwe przyczyny braku miesiączki, na przykład zaburzenia hormonalne.

Pytania o nieregularne miesiączki podczas karmienia piersią pojawiały się już na naszym portalu. Znaleźć je można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-karmieniu-piersia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/karmie-piersia-czy-moge-miec-nieregularne-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.