Czy obrzęk palców ma związek z lekami na depresję?

Dzień dobry, kilka miesięcy temu dostałam rozpoznanie zaburzeń depresyjno-lękowych i biorę leki: Escitalopram 10 mg rano i Trittico 50 mg na sen wieczorem. Pojawiły się u mnie poranne obrzęki palców u rąk, zaciskanie szczęk w nocy i bolesne napięcia wszystkich mięśni. Czy to może mieć związek z tymi lekami a jeśli tak, to który jest bardziej podejrzany? Mój lekarz stwierdził, że to rzadkie objawy i ze moznaby pomyśleć o modyfikacji leczenia, ale nie miał na razie pomysłu, od którego leku ewentualnie zacząć. Czy mogłabym prosić o opinię w tej sprawie?

Witam Panią,

Każdy lek może wywołać działania uboczne, co w dużej mierze

zależy też od wrażliwości osobniczej pacjenta.

W przypadku zażywania wymienionych przez Panią leków

również należy liczyć się ze skutkami ubocznymi.

Kwestię bezpiecznego przyjmowania leków oraz skutków ubocznych

stosowanych leków powinna Pani skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Należy też zapoznać się z ulotką.

Domyślam się, że zaburzenia depresyjno-lękowe leczy Pani tylko za pomocą

środków farmakologicznych.

Powinna Pani jednak wiedzieć, że leczenie środkami farmakologicznymi

jest leczeniem objawowym, bowiem środki farmakologiczne nie leczą

zaburzeń depresyjno-lękowych ani ich konsekwencji i nie rozwiązują Pani

problemów, jedynie tłumią objawy.

Warto więc zastanowić się też nad wprowadzeniem psychoterapii

w proces leczenia.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe

i ich uciążliwe konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń depresyjno- lękowych oraz ich konsekwencjami,

dzięki czemu odzyska Pani spokój równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/