Czy osoba starająca się o dziecko powinna wykonać badania genetyczne?

Witam, Moj partner ma corke I syna, u syna stwierdzono autyzm. Chcielibysmy starac Sie o nasze dziecko, czy powinnismy zrobic badania genetyczne, jesli tak to jakie? Czy tylko on powinien zrobic badania? Z gory dziekuje,

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma określonych genów odpowiedzialnych za wystąpienie autyzmu, więc żadne badania genetyczne nic nie wniosą. Jedynym dobrze poznanym powodem wystąpienia autyzmu jest obecności mutacji genu FMR1, a tym samym zespołu łamliwego chromosomu X. Jest to oczywiście jedna z wieku przyczyn, wśród których poszukuje się genezy autyzmu. Powinna Pani zasięgnąć informacji o chorobie syna partnera, jaką nieprawidłowość w jego rozwoju zdiagnozowano (może np. było to niedotlenienie okołoporodowe, może wady łożyska itd.)