Czy po leczeniu czerniaka mogę stosować zabiegi kosmetyczne?

Witam, Mam 33 lata, 6 lat temu stwierdzono u mnie czerniaka, wycięto zmianę i usunięto węzły wartownicze, które okazały się czyste. Teraz jestem pod stałą kontrolą onkologa. Czy po przebyciu czerniaka mogę korzystać z zabiegów kosmetycznych opartych na świetle czerwonym, lampach infrarydowych, lampach kolagenowych, elektrostymulacji, fali radiowej RF lub z zabiegu endermologii?

Dzień dobry,

Opisane przez Panią dolegliwości zalecam skonsultować z lekarzem rodzinnym, który przekieruje Panią do odpowiedniego specjalisty, aby wyeliminować te dolegliwości.

Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę wspaniałego dnia

Specjalista medycyny estetycznej

Dr Izabela Lenartowicz

www.lenartowiczclinic.pl

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

będąc po leczeniu czerniaka na pewno trzeba szczególnie uważać na to jakim zabiegom jest poddawana skóra. Z Pani relacji wynika, że zmiana, która okazała się być czerniakiem została usunięta, a w wartowniczych węzłach chłonnych nie było nowotworowych komórek. Choroba miała miejsce 6 lat temu i do tej pory jest Pani pod stałą kontrolą onkologa. Wydaje się, że w Pani sytuacji najlepiej byłoby porozumieć się z lekarzem prowadzącym w celu zasięgnięcia fachowej opinii na temat zabiegów, o których jest mowa. Dla większości osób takie formy dbania o skórę i jej jędrność są bezpieczne. Niemniej jednak, gdy u Pani wystąpiła historia onkologiczna, to trzeba o opinię pytać fachowców, by nie zrobić sobie krzywdy. Niestety wszelkie zabiegi, które wykorzystują ultradźwięki czy różne rodzaje promieniowania mogą w pewnym stopniu pobudzać komórki do przyspieszonych podziałów, a także karcynogenezę. Dlatego też bardzo ostrożnie trzeba do nich podchodzić w przypadku niezidentyfikowanych znamion skórnych, przebarwień czy stanów po leczeniu nowotworu. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem prowadzącym i ustalenia czy takie zabiegi są w Pani przypadku możliwe do przeprowadzenia. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

https://portal.abczdrowie.pl/endermologia-co-to-jest-czy-masaz-podcisnieniowy-jest-bezpieczny

https://portal.abczdrowie.pl/znamiona

https://uroda.abczdrowie.pl/wplyw-uv-na-skore

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.