Czy przy tej chorobie konieczne jest stosowanie neuroleptyków?

• W jakich sytuacjach należy przyjmować neuroleptyki przez osobę z zespołem aspergera? • Czy neuroleptyki mogą powodować osłabienie funkcji poznawczych i wpływać na iloraz inteligencji? • W jaki sposób neuroleptyki mogą wpłynąć na osobę z nerwicą lękową? • Jeżeli pacjent ma następujące objawy - wykazuje nadmierną senność, brak energii, dzień spędza przebywając w łóżku, towarzyszy mu obojętność, przygnębienie - istnieje możliwość zdiagnozowania depresji? Muszę dodać, że objawy dotyczą mojej osoby, przyjmuję leki antydepresyjne, natomiast jedyne co udało mi się zauważyć, to ustąpienie ogólnego lęku. Lęk objawiał się w moim przypadku drżeniem rąk (czasami całego ciała), płaczem, zaczerwienieniem skóry, dusznościami (w niewielkim stopniu) oraz bardzo wysokim ciśnieniem. Nie została u mnie zdiagnozowana nerwica lękowa. Leki przyjmuję z uwagi na zaburzenia odżywiania.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie!

Na początku chcę Panu podziękować za to, że Pan do nas napisał. To bardzo dobrze, że chce Pan aktywnie uczestniczyć w procesie swojego zdrowienia i poszukuje Pan informacji na tematy z tym związane. Zadał Pan jednocześnie dużo pytań.

Jak rozumiem, zdiagnozowano u Pana Zespół Aspergera (AS) i zaburzenia odżywiania oraz ma Pan objawy zaburzeń lękowo-depresyjnych. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że dotychczasowe leczenie nie przyniosło zadowalających efektów, stąd zainteresowanie neuroleptykami i reszta pytań.

Zacznę od tego, że ZA jest zaburzeniem, które najczęściej nie wymaga leczenia farmakologicznego, chyba, że współwystępują inne objawy chorobowe (np. poważne problemy z koncentracją, stany lękowe czy depresyjne, bezsenność). Każda osoba zdiagnozowana z ZA wymaga indywidualnego podejścia, ale (zwłaszcza u dorosłych) najważniejsza jest terapia, podczas której nabywa ona i trenuje umiejętności społeczne (komunikacja, nawiązywanie i podtrzymywanie relacji, empatia itd.). Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera.

Także pozostałe zaburzenia – stwierdzone u Pana (zab. odżywiania) lub podejrzewane (zab. lękowe, depresja) – wymagają psychoterapii. Powinien Pan być świadomy tego, że sama farmakoterapia to za mało, by uzyskać trwałą poprawę, a niepodjęcie terapii to jedna z przyczyn nieskuteczności leczenia. W przypadku wszystkich powyższych zaburzeń najbardziej odpowiednia będzie terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, której skuteczność została udowodniona badaniami. O innych przyczynach niepowodzeń w farmakoterapii zaburzeń psychicznych może Pan przeczytać np. w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.

Neuroleptyki to grupa leków o działaniu głównie przeciwpsychotycznym, stosowana wyjątkowo w zaburzeniach lękowych, gdy wyczerpane zostały inne metody leczenia. Ich przyjmowanie wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych, dlatego decyzję o ich włączeniu podjąć może tylko psychiatra. Nie napisał Pan, jak długo przyjmuje antydepresanty, ani czy były modyfikacje w leczeniu (zwiększanie dawki, zmiana leków na inne) – a dobór odpowiedniego preparatu wymaga czasu.

Objawy, które Pan wymienia, mogą świadczyć o depresji (senność, brak energii, obojętność), ale mogą być też spowodowane skutkami ubocznymi przyjmowanych leków. Jeśli ma Pan wątpliwości co do diagnozy Pana stanu i zastosowanego leczenia, to zalecałabym konsultację u innego lekarza. A przede wszystkim rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże Panu lepiej funkcjonować niezależnie od diagnozy.

Zachęcam też do zapoznania się z odpowiedziami naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-lekow-psychotropowych-i-neuroleptykow-przy-zespole-aspergera

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-stosuje-sie-neuroleptyki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-roznica-jest-w-lekach-snri-a-neuroleptykami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-dlugotrwalego-stosowania-neuroleptykow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-lekow-psychotropowych-i-neuroleptykow-na-mozg

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.