Czy rutyna jest zdrowa?

Czy można profilaktycznie przyjmować rutyne, czy może ona zaszkodzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

rutyna jest flawonoidem pochodzenia roślinnego, który jest bardzo korzystny dla zdrowia.

Wzmacnia odporność, uszczelnia naczynia krwionośne oraz posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i wzmacniające. Można ją suplementować profilaktycznie, jednak należy zachować ostrożność.

Rutyna stosowana przez dłuższy okres czasu może wchodzić w interakcję z innymi lekami – np. antydepresantami (zmniejszając ich skuteczność), niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi (nasila ich właściwości).

Aby przeciwdziałać infekcjom często łączy się jej suplementację z jednoczesnym przyjmowaniem witaminy C. Można znaleźć również gotowe zestawy rutyny z witaminą C.

Więcej informacji na temat rutyny znaleźć można w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/rutyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.