Czy taka sytuacja odbiła się na dziecku?

Dzień dobry, Mam pytanie do psychologa, psychiatry. W przedszkolu u mojego dziecka jest zasada że w piątek dzieci mogą przynieść swoją zabawkę. Jakiś czas temu moje dziecko w przedszkolu w piątek miało sytuację że posprzeczało sie z innym dzieckiem za co Pani dała mu karę i schowała jego zabawkę do szafki do końca dnia. Tym samym zabroniła mu przynosić zabawkę na następny piątek. W związku z tym że kara nie może być odwleczona w czasie pozwoliłam dziecku w przyszły piątek zabrać ze soba zabawkę bo dlaczego jego kara miała nadal trwać. Po przyniesieniu zabawki, w czasie zabawy Pani zabrała mu przy wszystkich dzieciach tą zabawkę gdyż jak stwierdziła "miałeś karę na przyniesienie dzisiaj zabawki". Dziecko sie popłakało i bardzo to przeżyło i mimo iż minęło sporo czasu dziecko nadal czasem wspomina tą sytuację. Zgłosiłam to Dyrektor przedszkola jednak według niej wszystko było dobrze i nie widzi uchybień po stronie swojego pracownika- stając po jego stronie. Winne według niej było dziecko skoro dostało karę. czy takie zachowanie pracownika przedszkola jest właściwe? Czy takie zachowanie mogło negatywnie wpłynąć na psychikę mojego dziecka i mieć jakieś negatywne odbicie u niego. Pytam gdyż osobiście boli mnie że pracownicy i dyrekcja przedszkola twierdzą, że tak można zachowywać sie wobec dziecka i że takie zachowanie jest ok i nic mojemu dziecku nie będzie. Dziekuję i pozdrawiam
KOBIETA, 42 LAT 4 miesiące temu

Z Pani wypowiedzi wnioskuję że to zdarzenie jest trudne zarówno dla dziecka jak i dla Pani. Rozumiem Pani niepokój wywołany tą sytuacją. Nie znam motywacji nauczyciela, ani czym się kierował określając zarówno rodzaj kary jak i czas jej trwania. Przede wszystkim nauczyciel powinien zawsze spokojnie wytłumaczyć dziecku dlaczego zabawka została zabrana. Należy również zawsze upewnić się że dziecko zrozumiało komunikat który został do niego skierowany. Zabranie dziecku zabawki przy wszystkich dzieciach nie powinno mieć miejsca. Takie postępowanie nie sprzyja wzmacnianiu zachowań pozytywnych ani zrozumieniu przez niego zaistniałej sytuacji. Stosowanie takich metod w dłuższej perspektywie może powodować zachowania lękowe (lęk przed dezaprobatą) oraz mieć wpływ na samoocenę małoletniego. Warto jednak, aby dziecko wiedziało że za swoje zachowanie ponosimy konsekwencje a nie odbywamy karę. Obecnie wiele przedszkoli praktykuje pozytywną dyscyplinę i NVC (porozumienie bez przemocy), co jest korzystne dla rozwoju emocjonalnego i psychospołecznego dziecka.

Zalecam udać się do psychologa dziecięcego (polecam poradnię psychologiczną, a nie placówkę przedszkolną do której uczęszcza dziecko ze względu na brak obiektywności), który oceni aktualną kondycję psychiczną małoletniego i wyda odpowiednie zalecenia.

Pozdrawiam,

Magdalena