Czy taka waga dziecka w 32-tygodniu ciąży jest prawidłowa?

Jestem w 32 tygodniu ciąży, a dzidziuś waży już 2200 czy powinnam się nie pokroić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w 32. tygodniu ciąży dziecko średnio mierzy 38-42 cm i waży 1150-1700 g. Jednak waga dziecka nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością – jest obliczana przez aparat USG na podstawie pozostałych wymiarów płodu. Trudno powiedzieć z czego wynika zawyżona waga u Pani dziecka, ponieważ nie podała Pani pozostałych wymiarów. Na pewno w tej kwestii warto zaufać lekarzowi wykonującemu USG – tylko on ma kompetencje i całościowy obraz sytuacji, by móc mówić o ewentualnych nieprawidłowościach.

W przypadku gdy płód znacznie przekracza normy dla wieku ciąży mówi się o makrosomii (hipertrofii) wewnątrzmacicznej. Jest stosunkowo częstym powikłaniem cukrzycy ciążowej. Postawienie diagnozy o makrosomii płodu wymaga wdrożenia natychmiastowych decyzji odnośnie dalszego prowadzenia ciąży, a niekiedy i sposobu jej rozwiązania. Więcej szczegółów w artykule: https://parenting.pl/makrosomia-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.