Czy te wartości ciśnienia i pulsu są prawidłowe?

Dzień dobry. Mam 37 lat, jestem kobietą, utrzymuję aktywny styl życia, nie mam nadwagi, niedawno badałam tarczycę i wyniki były prawidłowe. Ostatnio kilka dni z rzędu badałam sobie ciśnienie o różnych porach dnia i zauważyłam, że mam wysokie tętno pulsu, tj. wyniki takie jak 138/78, 137/77, więc różnica zdecydowanie powyżej 40. Czy to jest powód do zmartwienia? Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wysoki pomiar ciśnienia może być wynikiem wielu czynników, takich jak stres, aktywność fizyczna, spożycie kofeiny lub innych pobudzających substancji, czy nawet gorące kąpiele.

Wyniki ciśnienia krwi są prawidłowe, różnica między wartościami skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi może być lekko podwyższona, jednak dalej mieści się ona w normie. Jeżeli nie występują u Pani żadne inne objawy, to raczej można być spokojnym.

Jeśli jednak ma Pani wątpliwości co do stanu zdrowia, zalecamy wizytę u kardiologa i wykonanie podstawowych badań, takich jak EKG, czy Holter.

Więcej informacji znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.