Czy test PAPPA jest dodatkowo płatny?

Witam. Mój ginekolog prowadzący ciążę robi również badania prenatalne. Powiedział mi że badania będą w cenie wizyty. A co z testem PAPPa? Będę musiała osobno za niego zapłacić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wszystkie badania prenatalne są objęte refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Test PAPP-A jest darmowy tylko w określonych przypadkach.

Żeby tak się stało, kobieta musi należeć do grupy ryzyka. Na refundację mogą więc liczyć ciężarne, które mają więcej niż 35 lat, urodziły już dziecko z wadą genetyczną lub mają takie przypadki w rodzinie swojej bądź partnera. Ponadto wskazaniem do zrefundowania testu PAPP-A są wyniki badań, które potwierdzają nieprawidłowości w rozwoju dziecka lub kobiety, które są obciążone wadą genetyczną. Spełniony musi być chociaż jeden warunek.

Wówczas, oprócz testu PAPP-A, refundacji podlegają, takie badania, jak: USG genetyczne, amniopunkcja, test potrójny, kordocenteza czy biopsja kosmówki.

Jeśli nie kwalifikuje się Pani do darmowych badań prenatalnych, za wykonanie testu PAPP-A trzeba będzie zapłacić.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/test-pappa-papp-a-kiedy-zrobic-badanie-co-oznacza-wynik-cena-normy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.