Czy wada wzroku mogła się cofnąć?

Dzień dobry, byłam ostatnio na wizycie u okulisty. Podczas badania komputerowego okazało się, że wada na prawym oku wynosi -0,25, a nie jak dotychczas miałam -1. Czy to możliwe, że wada się cofnęła w ciągu trzech lub czy odczyt był nieprawidłowy? W lewym oku wada się pogorszyła.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

wada wzroku, o której Pani pisze to krótkowzroczność. Jest ona najczęściej występującym zaburzeniem widzenia i dotyczy niemal połowy Polaków.

W celu korekty wady wzroku stosuje się okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe dobrane pod konkretną wadę.

Nie napisała Pani, czy w czasie poprzedniego badania oprócz pomiaru komputerowego były zapuszczane krople rozszerzające źrenicę – atropina? Bo istnieje prawdopodobieństwo, że poprzednie badanie zostało przeprowadzone niedokładnie, co poskutkowało błędnym odczytem. Najdokładniejszym badaniem stwierdzającym, jaka jest konkretnie wada - jest przeprowadzenie badania komputerowego wzroku po wcześniejszym zapuszczeniu wyżej wymienionych kropli. Daje to najbardziej wiarygodny obraz oceny wady.

Odnośnie zmiany wady wzroku w oku, to istnieje taka możliwość.

Najlepszym rozwiązaniem była by ponowna wizyta w bliższej przyszłości u lekarza okulisty bądź optometrysty, aby rozwiali u Pani wszelkie wątpliwości.

Więcej na temat dotyczącego Panią schorzenia można przeczytać w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/krotkowzrocznosc oraz https://portal.abczdrowie.pl/wady-wzroku-kategoria.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.