Czy warto uczyć się komunikacji interpersonalnej?

Witam, Czy warto uczyc sie komunikacji interpersonalnej, uczestniczyc w kursach, warsztatach?. Powiem szczerze, ze nie jestem osoba otwarta i nawiazywanie kontaktow jest dla mnie trudne i ciezko jest mi utrzymac jakas znajomosc. Przecietna rozmowa trwa najdluzej ze 2 - 3 zdania i urywa sie watek. Nagle mam pustke w glowie i nie wiem co mam powiedziec, nawet jak teraz pisze do Panstwa to mam problem z znalezieniem odpowiednich slow. A poza tym chcialbym pracowac w sluzbach mundurowych

Witam,
jeżeli nawiązywanie kontaktów i utrzymanie znajomości jest dla pana trudne, to na pewno warto, bo kontakty z ludźmi są ważną sferą i od nich w dużym stopniu zależy jakość życia. Warsztaty mają różną formę.

Najbardziej popularne są warsztaty komunikacji interpersonalnej. Mają formę nauki konkretnych umiejętności, np. jak nawiązać rozmowę, jak się zaprezentować, wyrazić własne zdanie, poznać bariery komunikowania itp., natomiast mniej koncentrują się na wewnętrznych barierach, przekonaniach.

Jeżeli trudności w kontaktach z ludźmi wynikają z nie tyle z braku umiejętności, co z obaw przed kontaktem z ludźmi, z niskiego poczucia własnej wartości i pewności siebie, to lepszą formą pomocy będzie warsztat (lub konsultacje indywidualne) nastawione na radzenie sobie z lękiem społecznym, poczuciem własnej wartości, asertywności.

Kolejną formą nauki relacji społecznych jest trening przez doświadczenie - trening interpersonalny. To głębsza forma doświadczenia bycia z ludźmi, otrzymania informacji od innych na własny temat, pomaga poszerzyć samoświadomość, zwiększyć otwartość, zrozumieć własne nawyki i schematy zachowań.

W wielu placówkach prowadzących warsztaty psychologiczne można porozmawiać o swoich oczekiwaniach i obawach przed zapisaniem się na warsztat. W takiej rozmowie specjaliści pomogą doradzić czy ten warsztat jest dla pana odpowiedni.

Zachęcam do działania! I pozdrawiam,
Renata Kwiatkowska

Dzień Dobry Panu,

Jak najbardziej tak (nawet w służbach mundurowych) - jest to umiejętność, której uczymy się przez całe życie.

Życzę Panu znakomitych relacji,
Irena Mielnik-Madej