Jak nauczyć się komunikacji interpersonalnej?

Jak nauczyć się komunikacji interpersonalnej? Czy da się ją nabyć poprzez czytanie różnego rodzaju poradników? Odkąd pamiętam nigdy nie należałem do osób rozmownych, nie odczuwam potrzeby zbyt częstego używania aparatu mowy. Z jednej strony nie wiem, o czym rozmawiać z ludźmi; mam pustkę w głowie, z drugiej często po prostu mi się nie chce. Mogę z kimś zamienić dwa, trzy zdania, ale na dłuższą metę rozmowa mnie męczy. Tą niechęć do konwersacji często też odczuwam w domu, zaś, kiedy z kimś rozmawiam na forum, to znów nie wiem, o czym i kilka minut się zastanawiam, co danej osobie odpisać. Mnie się wydaje,że u mnie niechęć do rozmowy w jakimś stopniu wynika też z wygodnictwa. Nawiązywanie kontaktu wymaga raczej większej aktywności mózgu niż jego brak. Jak nauczyć się komunikacji interpersonalnej, jeśli takich umiejętności nigdy nie posiadałem i nabrać większej ochoty do kontaktu z ludźmi?

Witam!
Jeśli rzeczywiście chce się Pan nauczyć komunikacji interpersonalnej, to proszę zacząć od zwykłej rozmowy. Najprościej rozmawiać z domownikami o rzeczach codziennych, zwyczajnych. Warto także spotykać się ze znajomymi, rozmawiając o rzeczach, które leżą w kręgu wspólnych zainteresowań.
Można uczestniczyć w warsztatach, uczących ( wspomagających) umiejętność komunikacji.
Pozdrawiam, J.Pluta

Dzień dobry. Z Pana opisu sytuacji wnioskuję, że Pana problem z komunikacją interpersonalną nie leży tylko w braku umiejętności porozumiewania się z innymi. Brak ochoty na kontakty z innymi wynikać może z lęku przed ośmieszeniem, brakiem wiary w siebie i poczuciu niższej wartości.
Podręczniki niewiele Panu pomogą. Radzę zgłosić się do uczestnictwa w grupowym treningu interpersonalnym , a potem w warsztatach komunikacji interpersonalnej.
Na treningu podejmie Pan próbę zbudowania właściwego obrazu samego siebie i pokona Pan lęk przed oceną innych ludzi. Na warsztatach nauczy się Pan komunikowania swoich emocji i swoich myśli, sądów i opinii.
Życzę sukcesów.
Serdeczności
Edward Jakubowicz

Witam, uczenie się komunikacji z książek, to tak, jak nauka pływania bez wody. Może poznać Pan zasady ruchu, przeczytać jakie mięśnie są zaangażowane. Jednak, aby pływać trzeba opanować swój lęk przed wodą, poczuć swobodę i przyjemność z pływania. Tak samo jest z komunikacja, można ją ćwiczyć i rozwijać, jedynie rozmawiając, opanowując swoją tremę, niepewność w kontakcie z drugą osobą.
Wskazane by było, aby zdecydował się Pan na psychoterapię grupowa lub indywidualną. Będzie Pan miał tam możliwość w bezpiecznych warunkach uczyć być w kontakcie, rozmowy z drugim człowiekiem. Pokonywać swoje opory i zaciekawiać się rozmówcą.
Może Pan też sam próbować uczyć się - poprzez zagadywanie, rozmowy. Jednak jest to o wiele trudniejsze, bo trzeba umieć pokonać swoje obawy i jak to Pan nazwał "wygodnictwo". Bez ćwiczenia nic się nie zmieni. Powodzenia