Czy zaburzenia osobowości muszą występować od dziecka?

Czy zaburzenia osobowości muszą występować od dziecka? Podejrzewam u siebie osobowość anankastyczną bo mam tendencję do niepewności, wątpliwości, perfekcjonizmu, skrupulatności, potrzeby zajmowania się drobiazgami, uporu, ostrożności i niepożądanych myśli oraz mam potrzebę ujmowania spraw w sztywne ramy. Ale nie pamiętam żebym była taka od dziecka... Pierwsze objawy tego zaburzenia pojawiły się u mnie tak gdzieś w gimnazjum. Czy nadal mogę to mieć?

Dzień dobry.

Osobowość kształtuje się od dzieciństwa do wczesnej dorosłości. Później również ulega zmianom, ale podstawowy konstrukt powstaje właśnie wtedy, kiedy jesteśmy dziećmi i nastolatkami. To czas, w którym uczymy się odczuwania i wyrażania emocji, wchodzenia w relacje z innymi osobami, radzenia sobie z nieprzyjemnymi stanami i kryzysami, nabywamy wiedzy o sobie i świecie, uczymy się reagowania na bodźce itd.

Zachęcam do diagnostyki u specjalisty (psycholog, psychiatra). Diagnozowanie samodzielne na podstawie "wiedzy" z Internetu nie jest najlepszą metodą i tak naprawdę można "wyszukać" sobie dziesiątki chorób i zaburzeń.