Dieta wegetariańska a picie dużej ilości kawy i herbaty

Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się czy będąc na diecie wegetariańskiej powinnam zrezygnować z kawy(której pije bardzo dużo) i herbaty. Jeślibym nie zrezygnowała, to nie dobrem jakich witamin to grozi? Czy mogę je uzupełnić suplementami? Chciałabym też zapytać się o powiązanie diety wegetariańskiej i grupy krwi. Słyszałam, że mając grupę krwi 0 powinno się jeść mięso. Z góry dziękuję za odpowiedź. Weronika.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Oczywiście picie nadmiernych ilości kawy nie jest wskazane, ale badania podają, że 3-5 filiżanek nie wpływa negatywnie na nasze ciało, wręcz przeciwnie, to źródło antyoksydantów i udowodnione działanie chroniące mózg przed degeneracją związaną z wiekiem. Zalecam więc taką ilość kawy, a nadmiar herbaty czarnej zamienić na herbaty ziołowe, zieloną, czerwoną, miętową - jaką Pani lubi. Aby zadbać o gospodarkę mineralną w organizmie, należy jeść dużo warzyw, nie przetworzone świeże jedzenie, orzechy, pestki, ryby i popijać wodą mineralną, a żadne braki Pani nie grożą. W diecie wegetariańskiej powszechnie brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy B-12, oraz minerałów z ryb, więc proszę zwrócić uwagę na te aspekty diety.