Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego cała się trzęsę?

Mam 16 lat. Mam problemy z trzęsieniem się rąk oraz całe ciało mi drży, np: przy odpowiedziach , przy tablicy. Dzisiaj były robione zdjęcia klasowe, każdy musiał osobno je zrobić. Gdy usiadłam na krześle, fotograf oddalił się i nagle całe moje ciało zaczęło drżeć. Nie mogłam siedzieć, musiałam się oprzeć, ale nie mogłam bo do zdjęcia. Ciężko było zrobić to zdjęcie... Albo w tamtym roku na muzyce trzeba było śpiewać, więc poszłam na środek klasy gdy zaczęłam śpiewać też cała drżałam, nie mogłam ustać... Ręce najbardziej rano mi się trzęsą same z siebie..
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Opisane trzęsienie się może być związane ze stresem i lękiem, jaki przeżywasz podczas wystąpień publicznych. Porozmawiaj z rodzicami o swoim problemie. Jesteś niepełnoletnia i ich zgoda będzie niezbędna do wizyty u specjalisty.

Warto najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, by móc wykluczyć przyczyny somatyczne (organiczne), tzn. urazy, zmiany neurologiczne, itp. Jeśli lekarz stwierdzi, że problem ma naturę psychiczną, to zalecam kontakt z psychologiem. Będziesz mogła wtedy pracować nad swoimi wewnętrznymi przeżyciami i trudnościami.

Może to być także możliwość pracy nad swoją samooceną oraz pewnością siebie. Jesteś młodą osobą, dlatego warto już teraz zadbać o swoje samopoczucie i podjąć się  pracy nad problemem.

Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety