Dlaczego dziecko ma zaburzony oddech?

Dzień dobry mój syn ma 12lat i powiedział mi że od jakiegoś czasu jak oddycha co jakiś czas musi zaczerpnąć głębszy oddech i troche mnie to nie pokoi w nocy raczej jest okej i normalnie oddycha ale jak się obudzi i zaczyna o tym myśleć znów ma ten problem niedawno miał duży stres i jakoś po tym wystąpiło czeste ziewanie i teraz raczej tylko ten głębszy oddech co jakiś czas czy to minie i czy jest to groźne?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachęcam do wizyty u lekarza, który osłucha klatkę piersiową dziecka i być może zleci także wykonanie spirometrii. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala określić wydolność układu oddechowego. Więcej o badaniu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spirometria.

Konieczność zaczerpnięcia głębszego oddechu może mieć podłoże somatyczne – w reakcji na czynnik stresowy oddech przyspiesza. Jednak długotrwały stres może sprawić, że przez długie godziny organizm pracuje jakby „na wdechu” i nie potrafi w prawidłowy sposób „wypuścić” powietrza. W takiej sytuacji pomoże wizyta u psychologa oraz ćwiczenia oddechowe i rozluźniające. Należy jednak wykluczyć, że przyczyną problemów z oddychaniem nie jest choroba układu oddechowego lub ekspozycja na alergeny, np. pyłki traw.

W naszych artykułach znajdzie Pani więcej informacji na wskazany temat:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-astmy,

https://portal.abczdrowie.pl/spirometria-z-proba-rozkurczowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.