Dlaczego dziecko ma żółte kupy?

Witam. Moja 2 miesieczna coreczka dwa dni temu miala pierwsze szczepienie 6 w 1. I od dwoch dni robi zolto zielone kupy (1 kupa dziennie, konsystencja plasteliny, robiona z wysilkiem). Mala jest karmiona mmna bazie mleka koziego. Do tej pory kupy byli w odcieniach zoltych. Czy to moze miec zwiazek ze szczepieniem? Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiana konsystencji, koloru czy częstotliwości oddawania stolca może mieć związek ze szczepieniem, natomiast zazwyczaj pierwszym i dość krótkotrwałym objawem poszczepiennym jest biegunka lub rozwolnienie. Zielony kolor stolec zawdzięcza barwnikowi – biliwerdynie, utlenionej postaci bilirubiny, i może pojawiać się u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym np. z przewagą białek serwatkowych. Wówczas jest zupełnie naturalny i nie stanowi powodu do zmartwień.

Kolor stolca u Pani dziecka nie jest niepokojący, jeżeli nie pojawia się w pieluszce śluz i dodatkowo nie towarzyszą temu inne dolegliwości jak bóle brzucha, zmiany skórne czy gorączka. Sugeruję, by obserwowała Pani dziecko w najbliższym czasie, a o zaistniałej sytuacji poinformowała pediatrę. Konsystencja „plasteliny”, o której Pani pisze ma ścisły związek ze sposobem karmienia niemowlęcia – dzieci żywiące się mlekiem modyfikowanym, w odróżnieniu od dzieci karmionych pokarmem matki, oddają stolec bardziej zwarty, czemu może towarzyszyć wzmożony wysiłek. Nie jest to nic niepokojącego, aczkolwiek w niektórych sytuacjach pediatra zaleca, by dziecko dopajać wodą lub podawać probiotyk, wspomagający między innymi pracę jelit.

Więcej o niemowlęcej kupie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.