Dlaczego małe dziecko tak źle sypia?

Witam, synek ma prawie dwa latka, energiczny, bardzo żywy, nie umie się zająć zabawką dłużej niż minutę. Dużo je w ciągu dnia, dostaje kaszkę przed snem. Problem zaczyna się w nocy, po zaśnięciu budzi się po godzinie lub szybciej z płaczem, a później potrafi co 10-15 minut się budzić, siada za każdym razem na łóżku i płacze i tak wygląda każda noc od ponad roku. Dziecko ma tylko jedną drzemkę godzinna koło 11-12 w południe, a zasypia najwcześniej o 21:30-23:00. Proszę o pomoc, jak możemy mu pomóc żeby normalnie przesypiał noce. Śpi z nami w łóżku, panicznie boi się spać sam w łóżeczku.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

małe dzieci często miewają problemy ze snem. Mogą one wynikać z bardzo wielu przyczyn – między innymi zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu, niedojedzenia lub przejedzenia, niewygodnego materaca lub braku bliskości rodzica.

Czasem wystarczy wprowadzić kilka istotnych zmian, które pomogą dobrze przesypiać noce dziecku. Warto wprowadzić rytuały w ciągu dnia, aby dziecko miało uporządkowany rytm dnia.

Przed snem dziecko powinno być wyciszone, dlatego niewskazane jest włączanie telewizora lub bawienie się głośnymi, interaktywnymi zabawkami, które zamiast wyciszyć pobudzą. Być może zaburzenia snu wynikają ze stresu, strachu bądź innych emocji, których dziecko nie potrafi wyrazić słowami. Jeśli pomimo wprowadzenia zmian problem nadal będzie się pojawiał warto porozmawiać o tym z psychologiem dziecięcym bądź pediatrą.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-budzi-sie-w-nocy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziecko-budzi-sie-czesto-w-nocy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziecko-budzi-sie-w-nocy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.