Dlaczego moja ślina jest kwaśna?

Witam, Moim problemem jest kwaśna ślina. Zażywałam Dexilant 60 mg przez jakiś czas i gdy zaczął działac, lekarz przepisał mi Helicid 30 mg ktory niestety nie przyniosł skutku. Wrócilam do Dexilantu, zażywam juz tydzień lecz nie ma efektów. Czy moge zwiekszyc dawke? oraz czy są leki np. do ssania ktore dodatkowo pomogą zlikwidować kwaśny smak? Przez jakis czas stosowałam Rennie. Bardzo prosze o pomoc
KOBIETA, 36 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

kwaśna ślina może być spowodowana przez różne czynniki, w tym przez refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje cofanie się treści żołądkowej do przełyku, podrażniając go i powodując wydzielanie większej ilości kwasu w odpowiedzi na podrażnienie. Dexilant oraz Helicid to leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, które pomagają zmniejszyć produkcję kwasu w żołądku i są stosowane w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego.

Jeśli po tygodniu stosowania leku nie odczuwa Pani żadnej poprawy, można się skonsultować ponownie z lekarzem. Zdecyduje on, czy zmiana dawki Dexilantu jest konieczna lub, czy należy rozważyć inne leki w celu skuteczniejszego zarządzania kwaśną śliną. Możliwe, że na działanie leku potrzeba więcej czasu, jednak warto to przedyskutować z lekarzem, który dobrze zna Pani stan kliniczny.

Co do leków do ssania, mogą one być pomocne w chwilowym łagodzeniu objawów zgagi lub kwaśnego smaku w jamie ustnej, nie wyeliminują one jednak przyczyny problemu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.