Dlaczego nie zaszłam w ciążę?

Zacznę od tego, że chcę mieć trzecie dziecko, sprawdziłam kiedy mam dni płodne, uprawialiśmy seks w tych samych dniach co dni płodne - dlaczego nie zaszłam w ciążę? Byłam na 100% pewna, a teraz nie wiem czy ze mną coś nie tak.

Dlaczego nie doszło do zapłodnienia? Boję się, mam 29 lat. Proszę o wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje. I czy mam się czym martrwić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Uzyskanie zapłodnienia nie jest tak łatwą i oczywistą sprawą jak się to może Pani wydawać. Proszę pamiętać, że nawet kochając się w dni płodne, w pełni zdolna do prokreacji para posiada prawdopodobieństwo zapłodnienia w granicach 30-60%. Zależy to od wielu czynników, takich jak jakość i ilość nasienia, stan endometrium macicy, PH w pochwie, dokładna data owulacji, etc.

Zwykle przyjmuje się, że dopiero po 12 miesiącach bezowocnych starań należy przystąpić do diagnozowania niepłodności. Także głowa do góry i proszę śmiało próbować dalej, trzymam kciuki, że za którymś razem się uda.

Pozdrawiam serdecznie!