Do jakiego lekarza powinna pójść 78-latka z problemem z pamięcią?

Moja mama ma 78 lat i zaczeła mieć problemy z pamięcią. Czuje że coś dzieje się w jej głowie. Ona chce iść do lekarza z tym problemem ale nie wiem czy mamy udać się do psychiatry czy do neurologa. Proszę o pomoc w tej sprawie. Dziękuję. Beata

Lek. Wojciech Zygmunt

Jest to zarówno problem neurologa jak i psychiatry. Jednakże ze względu na fakt, iż neurolodzy częściej zajmują się chorobami somatycznymi układu nerwowego, w pierwszej kolejności sugerowałbym udanie się do psychiatry. Warto znaznaczyć, że najczęstszą przyczyną otępienia (m.in. problemy z pamięcią) jest rozwijająca się choroba Alzheimera.

Dzień Dobry Pani Beato,

Wskazana byłby u Pani Mamy osobista konsultacja neurologiczna, psychiatryczna oraz neuropsychologiczna (celem oceny funkcjonowania procesów poznawczych).

Zalecałabym, by zacząć od konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, który wyda odpowiednie skierowania diagnostyczne (w ramach NFZ-tu).

Serdeczności i pomyślności Pani i Mamie życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605