Duży sutek po zabiegu ginekomastii - dlaczego tak spuchnął?

Witam.

Dwadzieścia dni temu poddałem się zabiegowi usunięcia ginekomastii. Po ściągnięciu opatrunku wszystko wyglądało w miarę w porządku, ale od kilku dni mój sutek wygląda dziwnie (jest prawie tak samo duży, jak przed zabiegiem, jakby spuchnięty). Nie mam w nim czucia, a gdy go delikatnie wcisnę, czuję pod nim jakieś konkretne stwardnienie i rzadko, ale jest delikatny ból. Chciałbym wiedzieć, czy powyższe objawy sugerują jakieś poważne schorzenie, czy jest to zupełnie normalne w moim przypadku? Minie to samo, czy lepiej żebym udał się na wizytę do chirurga? Dodam jeszcze, że jestem szczupły i wysportowany (jedyny sport, jaki uprawiałem po zabiegu, to jazda na rowerze, a więc nie "używałem" za bardzo mięśni piersiowych).

Pozdrawiam i uprzejmie proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

obrzęk sutka po operacji może wynikać z różnych przyczyn. Czasami obrzęk jest związany z reakcją tkanek na działania inwazyjne i po kilku tygodniach opuchnięcie ustępuje. Inną przyczyną jest uszkodzenie naczynka limfatycznego i obrzęk spowodowany gromadzeniem się chłonki w obrębie tkanek sutka. Mogło też dojść do powstania krwiaka (uszkodzenie naczynia krwionośnego i wylew krwi do tkanek sutka).

Myślę, że najlepiej będzie, jeżeli uda się Pan do chirurga, który zbada Pana, w razie konieczności wykona USG i stwierdzi, co jest przyczyną obrzęku u Pana. Leczenie powyższych stanów w zależności od rozpoznania jest różne, więc chirurg zadecyduje jaka metoda będzie konieczna. Obrzęk pooperacyjny można leczyć okładami (np. z altacetu), w przypadku zbiornika chłonki lub krwiaka czasem konieczne jest nakłucie i opróżnienie.

Pozdrawiam serdecznie