Dziecko budzi się w nocy z płaczem - co robić?

Moja 22-miesięczna córka budzi się z płaczem każdej nocy. Do tej pory dziecko spało pięknie. Przesypiało całe noce od 3 miesiąca życia. Pod koniec sierpnia córka wyjechała ze swoim tatą na 10 dni. Dziecko widzi ojca średnio raz w tygodniu i wydaje mi się, że ten wyjazd w nieznane z osobą, której nie widzi na co dzień bardzo ją zestresował. Nie wiem co robić - od 3 tygodni - czyli od chwili powrotu z wakacji z tatą - mimo że córka kąpie się, je i chodzi o stałych porach spać, to jednak każdej nocy budzi się z płaczem. Następuje to o różnych porach, raz po północy, innym razem ok. 2 lub 3 nad ranem i nie śpi przez ok 1h i płacze. Ostatnio nie można jej w ogóle uspokoić, bo płacze i nie daje się wcale przytulić. Wcześniej budziła się i wołała 'mama, mama'. Proszę o radę: czy należy cierpliwie poczekać, aż dziecko wróci do formy, czy też udać się do specjalisty, żeby pomógł rozwiązać ten problem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Pani córeczka jest jeszcze bardzo mała. Wyjazd z osobą, z którą widuje się raz w tygodniu, na dodatek w nieznane miejsce, mógł być dla niej trudnym doświadczeniem. Prawdopodobnie dziecko nie było jeszcze gotowe na rozłąkę z mamą, a 10 dni dla takiego maluszka to cała wieczność.

To, co może Pani w tej chwili zrobić, to zapewnić córeczce jak największe poczucie bezpieczeństwa - poświęcać jej więcej czasu, często przytulać, czytać bajki. Nie wiem, czy Pani pracuje, ale jeśli tak, to dobrym pomysłem byłoby kilka dni urlopu, poświęcego wyłącznie córce.

Myślę, że pomóc może również wieczorny spacer, dzięki któremu dziecko się zmęczy i będzie spokojniej spało.

Jeśli córeczka nadal będzie się budzić z płaczem, radzę skonsultować się z pediatrą.