Gdzie mogę uzyskać pomoc finansową z racji ciąży?

Witam,
mam 36 lat i córeczkę - 11 lat. Przez 4 lata miałam spirale i zdjęłam ją 09.08.2010 r. Ostatnią miesiączkę miałam 27-29.09 (krótko). 02.10 kochaliśmy się z mężem bez zabezpieczenia. A od tygodnia czuję się dziwnie, jakbym byłam w ciąży. Czy to możliwe?
Jeszcze jedno, z pochodzenia jestem Ukrainką i pierwsze dziecko urodziłam na Ukrainie, teraz mieszkam w Polsce (pobyt stały), mój mąż jest Polakiem i ja staram się o obywatelstwo polskie, ale pesel mam, ZUS płacony (prowadzę swoją działalność i pracuję na umowę).

Co dalej powinnam zrobić, jakie moje kroki? Zależy mi na dobrej opiece (w razie ciąży) i gdzie powinnam zgłosić się, aby dostać becikowe i ewentualne świadczenia (wypłaty)?
Czekam na podpowiedzi

Z góry dziękuję
Wiktoria Iciek

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Oczywiście jest możliwe, że zaszła Pani w ciążę. Polecam wykonanie testu ciążowego lub badania poziomu hormonu beta HCG z krwi. Odprowadzając składkę zdrowotną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest Pani w pełni upoważniona do korzystania z polskiej służby zdrowia w ramach świadczeń z NFZ.
Co do miejsca i sposobu odbioru becikowego, to zostanie Pani dokładnie poinformowana we właściwym urzędzie stanu cywilnego podczas rejestracji dziecka. Potrzebne jest do tego zaświadczenie od lekarza, który prowadził ciążę, że ciąża była nadzorowana przez ginekologa.
Przysługuje Pani również prawo do urlopu macierzyńskiego, wysokość świadczeń zależeć będzie od wysokości odprowadzanych składek, wszystkie informacje powinna Pani otrzymać we właściwym oddziale ZUS.

Pozdrawiam serdecznie!