Gdzie można usunąć znamiona skórne?

Witam mam kilka dziwnych znamion,pieprzyków i chciałbym je zbadać.Gdzie mam się udać i czy potrzebne jest skierowanie i jak wygląda to badanie?

Najkorzystniej wykonać mapę znamion i wideodermatoskopię , które pozwoli zdecydować które znamiona należy wyciąć. Takie badanie jest płatne.
Pozdrawiam
Iwona Stajkowska

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

na początek najlepiej wykonać badanie dermatoskopowe, czyli w dużym powiększeniu ogląda się każdą zmianę. Jeśli któreś ze znamion będzie podejrzane i wymagało będzie usunięcia należy udać się do poradni chirurgicznej,gdzie zostaną one wcięte i przesłane do badania histopatologicznego. Zmiany skórne, które nie są podejrzane, ale z jakiegoś powodu są drażniące, niewygodne, niechciane można również usunąć zarówno poprzez wycięcie lub innymi metodami.

W ramach NFZ zarówno do poradni dermatologicznej jak i chirurgicznej wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku zabiegów prywatnych takie skierowanie nie jest konieczne.

Ważne, aby podczas dermatoskopii znamiona wymagające usunięcia zostały jednoznacznie opisane, zapamiętane przez pacjenta lub sfotografowane w sposób umożliwiający ich późniejszą identyfikację.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Badanie dermatoskopowe znamion wykonuje lekarz dermatolog, lub lekarz z odpowiednim certyfikatem. Do specjalisty dermatologa przyjmującego w ramach NFZ w chwili obecnej potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Po badaniu dermatoskopowym, które jest bezbolesne, lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym usunięciu znamion.