Histerie 2,5-letniego dziecka po wyjściu mamy do pracy

Mam dwuipoletnia coreczke rano jak wychodze do pracy i zostawiam jaz mezem dostaje histerii i krzyczy placze a jak mam wyrzuty sumienia jak z tym poradzic

Proponuję jeżeli problem nie jest głębszy wykorzystać książeczki terapeutyczne nawiązujące do tematu i spokojnie tłumaczyć. Proszę również zdecydowanie wychodzić i nie mieć wyrzutów sumienia (to może wzmacniać postawy dziecka)

Dziecko w tym wieku jest już bardziej świadome tego, czego chce, a czego nie chce, a jednocześnie nadal nie potrafi panować nad swoimi emocjami, czy je rozumieć. Dodatkowo dzieci bardziej skupione są na przeżyciach tu i teraz, i trudno jest im zrozumieć, że dyskomfort minie. Stąd reakcja córeczki- nie chce, żeby mama wychodziła i przeżywa to całą sobą. Uleganie takim zachowaniom- niestety- tylko je wzmacnia i utrwala, uczy dziecko, że "to działa", a w rezultacie, zamiast zmniejszyć liczbę takich zachowań, to ja zwiększa.
Zachęcałabym zatem do rozmów z dziewczynką, tłumaczenia co i ile będzie trwało, kiedy mama wróci (odnosząc się do aktywności i rytuałów, a nie godzin zegarkowych, np. "mama wróci po obiedzie"). Zapewnianie także o miłości, akceptacji, a także tym, ze wychodząc nic się nie zmienia. Warto także podawać dziecku przykłady sytuacji, kiedy ona jest bez mamy i dobrze się bawi.
Konsekwencja, nie przedłużanie momentu rozstania, spokój (im bardziej Mała widzi, jak to na Panią wpływa, tym jest trudniej i jej i Pani) także pomogą. Proszę pamiętać, że - choć to trudne i "serce się kraje"- zwykle są to zachowania, które po jakimś czasie przechodzą, a Państwa działanie może pomóc, by przeszły szybciej!