Ile jeszcze urosnę? Co zrobić by rosnąć szybciej?

Witam, mam 15 lat i jestem dziewczyną. Mój obecny wzrost to 164 cm, wzrost mojej mamy to 168 cm, taty 176 cm, brata 192 cm. Dodam, że od roku regularnie 2-3 razy w tygodniu gram w tenisa ziemnego, a pozostałe dni uprawiam inne sporty, jak np. siatkówka oraz piję 2 szklanki mleka dziennie. Gdy miałam 12 lat mierzyłam 159 cm. Czy osiągnę przynajmniej 173 cm wzrostu?

Witam serdecznie,

nawet szczegółowe informacje, które podajesz nie pozwolą określić, ile dokładnie urośniesz. Jest to sprawa indywidualna i nie ma wzoru, z którego można by to było wyliczyć.

Twój wzrost jeszcze może ulec zmianie, ponieważ ostateczna wysokość ciała ustala się pomiędzy 18-20 rokiem życia, kiedy to układ kostny kończy dojrzewanie i dochodzi do zarośnięcia nasad kości długich. Trudno mi powiedzieć, ile jeszcze urośniesz , ponieważ na ostateczny wzrost wpływa wiele czynników m.in. wiek rozpoczęcia i zakończenia dojrzewania, hormony wydzielane podczas dojrzewania, wzrost rodziców, stan odżywienia.

Nie martw się zatem na zapas, ponieważ masz jeszcze kilka lat rozwoju przed sobą. Odżywiaj się zdrowo (zadbaj o pokarmy bogate wapń oraz nie zapominaj o codziennej dawce ruchu.

Pozdrawiam